شفافیت/ ناکارآمدی دولت دوازدهم به‌ویژه در سال پایانی خود، همچنین پیچیده شدن شرایط اقتصادی موجب شده تا اقبال مردم به جریان اصولگرایان بیشتر شود، آن‌طور که باعث شده تا گزینه‌های بعدی برای نشستن روی صندلی شهردار تهران بیشتر از این طیف متصور باشند. براین‌اساس گفته می‌شود؛ افرادی از جمله مهــرداد بذرپاش، سعید محمد، محسن احمدی، محسن پیرهادی، مجتبی عبدالهی و عبدالرضا شیخ‌الاسلامی مهم‌ترین گزینه‌های اصولگرایان برای رفتن به ساختمان بهشت هستند.
درحالی کمتر از هفتاد روز تا برگزاری دو انتخاب مهم ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا در کشورمان باقی است که این انتخاب‌ها با توجه به شرایط پیش‌آمده در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. به عبارتی دلایل مختلف مانند ناکارآمدی دولت تدبیر و امید، شرایط دشوار و نامطلوب اقتصادی بسترساز روی‌گردانی مردم از جریان اصلاحات شده است و به‌این‌ترتیب تعداد زیادی از چهره‌های منتسب به جریان اصولگرایی در بازه زمانی باقی‌مانده به‌تدریج در تب‌وتاب تشکیل جلسات برای شرکت در محافل انتخاباتی و حضور در رقابت انتخابات سیزدهمین رئیس دولت هستند. در این میان اما جدا از بحث مباحث سیاسی مطرح شده در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری موضوع حائز اهمیت دیگری نیز مطرح است که نباید از آن غافل ماند. به عبارتی تأثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، همچنین در نهایت انتخابات شهردارهای کلان‌شهرها، به‌ویژه شهردار تهران است که عنوان ابرشهـر علاوه براین پایتخت کشورمان و جهان تشیع را بر خود دارد. این در حالی است که باید به یک موضوع مهم نیز در این زمینه توجه داشت، اینکه تجربه نشان داده است نقش شهردار تهران و جایگاه وی در تحولات سیاسی و اجتماعی کشور و همچنین سابقه حضور شهرداران سابق پایتخت در کسوت رئیس‌جمهور و رئیس مجلس موجب شده تا این بار هم اصولگرایان در راه تحقق «راه پاستور از بهشت می‌گذرد» تحرکات تازه‌ای را آغاز کنند.

پروژه دولت و رئیس‌جمهور جوان
بر اساس خبرهای رسیده از اردوگاه اصولگرایان چهره‌های با نفوذ و مطرح اصولگرا مصمم هستند، پروژه دولت و رئیس‌جمهور جوان را نه برای این دوره بلکه برای آینده و از مسیر شهرداری تهران محقق سازند. آن هم در شرایطی که برآوردهای صاحب‌نظران و افراد صاحب‌نام اصولگرا از شرایط حاکم بر کشور و وضعیت اقتصادی نامتوازن این روزها به‌گونه‌ای است که حکایت از این دارد؛ رئیس‌جمهور بعدی کشور که در سال 1400 ریاست دولت سیزدهم را برعهده خواهد گرفت، لاجرم باید چهره‌های آب‌دیده و کارآزموده البته نه‌چندان جوان بوده که در حوزه اجرایی کشور تجربه فعالیت داشته باشد. تا باتوجه‌به تجارب کسب شده بتواند در شرایط کنونی، کشتی به‌گل‌نشسته دولت را به ساحل امن برساند؛ لذا پروژه انتخاب شهردار جوان برای آینده تهران مورد اقبال و استقبال فراگیر بزرگان جریان انقلابی و اصولگرایی قرار گرفته است.
در این رهگذر اما خبرهای غیررسمی حکایت از رایزنی‌های گروه‌های مختلف اصولگرا و مطرح‌شدن زودهنگام نام چهره‌های به نسبت جوان دارد، اسامی که شامل افرادی مانند مهــرداد بذرپاش، سعید محمد، محسن پیرهادی، مجتبی عبدالهی، محسن احمدی و عبدالرضا شیخ‌الاسلامی می‌شود. اشخاصی که به دلیل داشتن سوابق مدیریتی مطلوب از شانس بیشتری برای تصدی نامزدی شهرداری تهران برخوردار هستند.

گزینه‌ای با شانس بیشتر 
اما بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ از میان گزینه‌های تصدی شهرداری تهران مهرداد بذرپاش از شانس ویژه‌ای برخوردار است. تصدی جایگاه ریاست کل دیوان محاسبات کشور به‌عنوان یگانه ابزار نظارتی قوه مقننه، سابقه حضور در شهرداری تهران به‌عنوان رئیس گروه مشاوران جوان شهردار و رئیس فرهنگسرای خاوران از جمله مواردی بوده که این شانس را قوت می‌بخشد. علاوه براین دارابودن تجربه مدیریتی کلان مانند معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان ملی جوانان و مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از وی شخصیتی ملی و کارآزموده ساخته است و براین اساس به اتکای همین سوابق، بذرپاش حتی سودای نشستن بر کرسی ریاست‌جمهوری را نیز در سر دارد. با توجه به این موارد به نظر می‌رسد شانس تصدی شهرداری تهران برای وی از سایر گزینه‌ها بیشتر است البته هنوز هیچ اظهارنظر و تمایلی از سوی بذرپاش بروز داده نشده است.

 


تجربه موفق در طرح‌های سازندگی تا تلاش برای رجل سیاسی شدن
در میان اسامی که به آنها اشاره شد گزینه دیگری نیز وجود دارد که اگرچه در تلاش برای حضور در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری است اما باتوجه‌به کشمکش‌های موجود در خصوص حضور او در جمع کاندیداهای ریاست‌جمهوری شاید کسوت شهردار پایتخت تا حدی قابل‌قبول و مورد اجماع اصولگرایان برای اوست. البته این روزها نام سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بیش از سایر کاندیداها در بیشتر محافل رسانه‌ای به‌عنوان یکی از نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری مطرح است اما بااین‌وجود سابقه به نسبت کم وی پیش از فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء تا حدی اما و اگرهایی را مطرح می‌کند. البته محمد سعی دارد تا با طرح نام خود در قامت ریاست‌جمهور زمینه حضور برای تصدی وزارت یا شهردار آینده تهران را کسب کند، آنچه که البته باتوجه‌به تجربه اجرای موفق طرح‌های گسترده سازندگی در قرارگاه خاتم‌الانبیاء می‌تواند تا حدی شانس وی را تقویت کند.

تلاش نماینده مردم تهران در مجلس برای رفتن به ساختمان بهشت
اما یکی دیگر از گزینه‌های به نسبت قابل‌توجه در فهرست اسامی عنوان شده، محسن پیرهادی است. به عبارتی وی از دیگرگزینه های جوان نزدیک به رئیس مجلس است که سابقه حضور در شورای اسلامی شهر تهران و مدیرمسئولی روزنامه رسالت را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد. این را هم باید گفت که پیرهادی اخیراً به‌عنوان نماینده مردم تهران در مجلس در قامت عضو هیئت‌رئیسه مجلس و دبیرکل حزب پیشرفت و عدالت نقش‌آفرینی می‌کند و تلاش وی و افرادی مانند مهدی چمران برای تعیین ترکیب اعضای شورای شهر آینده، حکایت از دغدغه‌های این روزهای وی برای نشستن بر صندلی شهرداری تهران دارد.

حمایت نزدیکان احمدی‌نژاد از وزیر اسبق 
در ادامه باید اشاره‌ای هم به عبدالرضا شیخ‌الاسلامی داشته باشیم که سابقه وزارت و رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور در دوره احمدی‌نژاد را در سابقه فعالیت‌های خود دارد و این در حالی است که سوی برخی نزدیکان احمدی‌نژاد تدارکات حضور در انتخابات شورای شهر تهران و تنظیم لیست برعهده مرتضی تمدن و بقایی قرار گرفته و به طور عمده اطرافیان رئیس‌جمهور سابق برای شهرداری آینده تهران عبدالرضا شیخ‌الاسلامی را مطرح و حمایت می‌کنند.

2 گزینه دیگر در فهرست کاندیداها احتمالی ریاست شهر تهران
در ادامه فهرست اسامی که این روزها مطرح می‌شود، اما به نام محسن احمدی برمی‌خوریم که در کارنامه فعالیت‌های خود سابقه معاون وزیر رفاه و تأمین اجتماعی و سخنگویی آن وزارتخانه را دارد. علاوه براین پیش‌تر مدتی هم به‌عنوان رئیس فرهنگسرای ولا فعالیت داشته است. البته وی این روزها در قامت مدیرعاملی هلدینگ گروه توسعه صنایع و معادن شهر نقش‌آفرینی می‌کند. براین اساس وی از سوی گروه‌های نزدیک به اصولگرایان میانه‌رو و برخی محافل خاص حمایت و پشتیبانی می‌شود.


همچنین شنیده می‌شود مجتبی عبدالهی معاون سابق خدمات شهری و معاون پیشین اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در زمان مدیریت قالیباف نیز که هم‌اکنون مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران می‌باشد با حمایت طیف همسو با حجت‌الاسلام خاموشی از دیگر گزینه‌های اصولگرایان می‌باشد.

به‌رغم این گمانه‌زنی‌ها، اما به نظر می‌رسد باتوجه‌به تغییر و تحولات گسترده روزها که در عرصه سیاسی به‌ویژه تحولات جهانی بین‌المللی شاهد آن هستیم، همچنین خیز دوباره اصلاح‌طلبان و مدت‌زمان به نسبت طولانی باقیمانده تا انتخابات 1400، باید منتظر ماند تا برنامه اجماع اصولگرایان و ائتلاف همگانی آنها روی گزینه‌های مطرح ریاست‌جمهوری مشخص شود. به‌این‌ترتیب باید چشم به انتخاب مردم پایتخت درباره محور لیست واحد پیشنهادی اصولگرایان در شورای اسلامی شهر تهران داشت، ضمن اینکه باید گفت گمانه‌زنی‌های عنوان شده آغازی جدید برای راهی طولانی و پر تغییر است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید