جدیدترین نظرسنجی‌های ملی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، حاکی از برتری "جو بایدن" در رقابت با "دونالد ترامپ" هستند. با این حال، این مساله، پیروزی نامزد دموکرات‌ها را در انتخابات پیش رو تضمین نمی‌کند. "هیلاری کلینتون" نیز در بحبوحه کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ در آمریکا، در رقابت با دونالد ترامپ، تقریبا از برتری قابل توجهی در اغلب نظرسنجی‌ها برخوردار بود. با این حال، وی علی رغم کسب نتیجه مردمی، در جلب آرا الکترال از دونالد ترامپ شکست خورد و نتوانست کرسی ریاست جمهوری آمریکا را تصاحب کند.

به گزارش فرارو، با توجه با اینکه نظام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جدای از آرای عمومی، به آرای الکترال هر ایالت تکیه دارد و در واقع، این آرای الکترال است که پیروز نهایی انتخابات را در آمریکا معلوم می‌کند، از این رو، تعداد انگشت شماری از ایلات‌های برجسته در آمریکا، نقش مهمی در تعیین پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازی می‌کنند. این مساله از آن جهت مطرح می‌شود که هر فرد پیروز در یک ایالات، در عمل، آرای الکترال آن ایالت را نیز به خود اختصاص می‌دهد (فارغ از حاشیه پیروزی وی در رقابت با رقبایش). از این رو، شماری از ایالت‌های مهم، همواره در نقطه تاکید کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار داشته اند.

گاردین برای بررسی و درک این نکته که چگونه برخی ایالت‌های حساس در آمریکا، پیروز نهایی انتخابات در این کشور را مشخص خواهند کرد، به طور ویژه به بررسی وضعیت انتخاباتی در هشت ایالت مهم در آمریکا پرداخته است. از این هشت ایالت، شش ایالت، همان‌هایی بوده اند که در سال ۲۰۱۲ از باراک اوباما حمایت کرده اند، اما در سال ۲۰۱۶، به سمت دونالد ترامپ متمایل شده اند.

ذکر این نکته لازم است که بدانیم در سال ۲۰۱۶، در جریان برگزاری برخی از نظرسنجی‌های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بی‌توجهی قابل ملاحظه‌ای به میزان حمایت‌ها از ترامپ صورت گرفت. امری که سعی شده در نظرسنجی گاردین، مورد توجه باشد. از این رو، گاردین بر آن بوده تا واقع بینانه حمایت از ترامپ را ارزیابی و از اغراق در مورد حمایت عمومی از بایدن نیز خودداری کند (مخصوصا اینکه شاید افراد زیادی بگویند که قصد دارند به بایدن رای بدهند، اما در زمان انتخابات، منصرف شده و به فرد دیگری رای بدهند).

ما جدیدترین یافته‌های نظرسنجی خود را به صورت محتاطانه و با درنظرگرفتن ملاحظات مذکور ارائه می‌کنیم.

میشیگان (دارای ۱۶ رای الکترال) فلوریدا (دارای ۲۹ رای الکترال)

اوهایو (دارای ۱۸ رای الکترال) کارولینای شمالی (۱۵ رای الکترال)

آریزونا (۱۱ رای الکترال) ویسکانسین (۱۰ رای الکترال)

آیووا (۶ رای الکترال) پنسیلوانیا (۲۰ رای الکترال)

همانطور که در نمودار‌های بالا مشخص است، در شرایط فعلی، جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در مقایسه با دونالد ترامپ، از وضعیت بهتری در زمینه حمایت مردمی از خود و به تبع آن، کسب آرای الکترال برخوردار است (از ۸ ایالت، در ۶ ایالت، بایدن وضعیت بهتری دارد).

نظرسنجی‌های ملی
در نظرسنجی‌های ملی نیز، بایدن همچنان از موقعیت بهتری در قیاس با ترامپ برخوردار است. شکل زیر، گویای این مساله است. در این راستا، بایدن در مقایسه با ترامپ، بیش از ۷ درصد در آرای مردمی، از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید