احمد دستمالچیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان‌ اینکه در حال حاضر اختلاف میان ایران و آمریکا بر سر برجام به دو موضوع تضمین‌ها و حل و فصل مسایل پادمانی بازمی‌گردد، گفت: آمریکا باید تضمین لازم اعتمادساز به ایران بدهد که تا الان این گونه نشده است و همین‌طور پرونده سوالات پادمانی باید بسته شود که استخوان لای زخم نباشد.

وی در پاسخ به این که برخی بر این نظرند که آمریکا تلاش دارد به خاطر انتخابات کنگره و انتخابات در سرزمین های اشغالی مذاکرات را حداقل برای دو ماه دیگر به تعویق بیندازد، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی و لابی اسراییل در آمریکا موافق توافق و بازگشت به برجام نبوده و نیستند، کما اینکه در توافق قبلی هم شخص نتانیاهو توانست ترامپ را متقاعد کند که از برجام بیرون بیاید. آنها به خوبی می‌دانند وقتی ایران در صحنه قدرت بیاید، حتما رژیم صهیونیستی دچار چالش جدی می‌شود. به هر حال ایران قدرتمند است و نقش موثری در تحولات بین‌المللی دارد و اسراییل به راحتی زیر بار این توافق نمی‌رود. الان هم سکته‌هایی که در روند مذاکرات شاهد هستیم به خاطر فشار بیش از حدی است که لابی صهیونیست‌ بر روی افراد و مقامات کاخ سفید وارد می‌کند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: بایدن و دموکرات‌ها می‌خواهند توافق و بازگشت به برجام انجام شود، اما اسراییل با کمک برخی از اعضای جمهوری خواه تلاش دارد، این اتفاق نیفتد. با این حال الان توپ در زمین آمریکا است که این توافق را بپذیرد یا نه!

دستمالچیان گفت: ایران کشوری نیست که اگر هم توافق نشود بنشیند، نگاه کند و منتظر باشد. ایران راه خودش را می رود. مهم‌ترین موضوعی که مانع جدی توافق بود، تحریم‌ها بودند اما ایران این شمشیر برنده را کند کرد و تحریم دیگر معنا ندارد. این آمریکایی‌ها هستند که باید با واقعیت‌هایی که موجود است کنار بیایند و تا جایی که می‌توانند باید از فشار لابی صهیونیست بکاهند.

وی ادامه داد: قبلا و نیز در دولت رییسی ایران با تمام ظرفیت در میدان مذاکره بوده است تا برجام به طور جدی به نتیجه برسد و این سیگنال به همه کشورها منتقل شده است و به همین خاطر هم تلاش می کنند چون می دانند ایران جدی است اما خود آمریکا و فشارهای درون کاخ سفید به ویژه از سوی صهیونیست‌ها موقعیت بغرنجی را برای دولت آمریکا به وجود آورده است.

این کارشناس مسایل بین‌الملل اظهار کرد: الان در آمریکا دو حاکمیت وجود دارد؛ یک حاکمیت ملی که سعی دارد منافع آمریکا را تامین کند و یک حاکمیت اسراییل که آن حاکمیت نمی‌گذارد برجام به سرانجام برسد. معتقدم برجام منافع ملی آمریکا را تامین می‌کند اما لزوما منافع اسراییل را خیر. اما آنکه در این میان منافع مردم خودش را نادیده می گیرد، آمریکاست.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید