به گزارش شفافیت سید ناصر موسوی‌ لارگانی نماینده فلاورجان و منتقد حجت‌الله عبدالملکی در ایام معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره عملکرد وی می‌گوید: متاسفانه بحث انتصابات فامیلی در کشور باب شده و منحصر به وزیر کار نیست و این واقعاً ظلمی است به کسانی که سال‌ها در آن مجموعه‌ها فعالیت کرده‌اند.

لارگانی به رویداد۲۴ می‌گوید: افرادی که سال‌ها در مجموعه‌ای فعالیت کردند انتظار دارند پس از مدتی، ارتقاء مقام پیدا کنند، چون به نوعی آن‌ها در نوبت بوده‎اند تا پستی را به دست بیاورند، ولی از آن محروم شده و یکی از راه می‌رسد و مسئولیت را به او می‌دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جای شایسته‌سالاری را فامیل‌بازی و فامیل‌سالاری گرفته است که در همه قسمت‌های کشور هم وجود دارد. ما دیدیم مدیران توانمندی که در تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی و قسمت‌های دیگر بودند، نادیده گرفته و افرادی را با رشته‌های نامرتبط و عدم‌توانایی به کار گرفته شدند. به همین دلیل، مشکلاتی در کشور ایجاد شده و حتی بعضاً دیده‌ایم افرادی که به دلیل کم‌کاری از سازمان‌هایی عزل شده بودند الان پست‌های بالایی نصیبشان شده است.

موسوی لارگانی تصریح کرد: برخی وزرا در روز رای اعتماد شعار‌هایی دادند که مشخص بود اصلاً امکان‌پذیر نیست. مثلاً وزیر صمت گفت قصد صادرات یک میلیون خودرو را دارم. وقتی در کشور‌های دیگر خودرو‌هایی با قدرت و کیفیت و استحکام بدنه بالاتر تولید می‌شود، چطور او می‌خواهد پراید پرنقص ۱۸۰ میلیونی را صادر کند؟

وی در ادامه عنوان کرد: در بحث ایجاد اشتغال نیز هم وزیران گذشته کار و هم وزیر فعلی، شعار‌هایی دادند که مثلاً هر سال یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم، اما شغل پایداری که حقوق مکفی یعنی حداقل دریافتی را داشته باشد با کمتر از ۲۴ ساعت کار کردن در هفته امکان‌پذیر نیست. ولی تعریف شغل از سوی وزارت کار این است که اگر فرد یک ساعت هم در هفته شاغل باشد، دارای شغل محسوب می‌شود در حالی که واقعاً با یک ساعت و ۱۰ ساعت کار کردن در هفته زندگی تامین نمی‌شود.

نماینده استان اصفهان با اشاره به تعریف دولت در گذشته که شغل پایدار حداقل یک میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد، گفت: حالا از حرف آقای عبدالملکی که گفته با یک میلیون می‌توان شغل ایجاد کرد بگذریم، اگر بگوییم ۱۰۰ یا حتی ۵۰ میلیون تومان برای ایجاد شغل پایدار نیاز داریم، دولت چگونه این مبلغ را می‌خواهد تامین کند؟ در این موضوعات مهم، بخش خصوصی ورود کرده است، ولی ما به آن‌ها اصلاً میدان نمی‌دهیم. الان خصولتی‌ها میدان را گرفته‌اند و توان ایجاد شغلی را هم ندارند و وعده‌های وزیر کار، همه توخالی بوده و کاری انجام نداده است.

موسوی لارگانی یادآور شد: زمان انتقادم از وزیر کار کنونی در مورد شخصیت ایشان حرفی نزدم، اما شعار‌ها و وعده‌هایش امکان‌پذیر نیست. بالاترین پست شغلی ایشان، معاون اشتغال کمیته امداد بوده است. در کمیته امداد پول قلمبه‌ای وارد می‌شود، مثلاً مجلس سالیانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال به کمیته امداد می‌دهد. حالا اگر این ۳۰۰۰ میلیارد تومان را به نرم افزار هم بدهیم، کار را به درستی و راحتی انجام می‌دهد. مثلاً به نرم افزار بگوییم این مبلغ را برای ایجاد اشتغال بین استان‌ها تقسیم کند؛ سیستم به سهولت این کار را انجام می‌دهد. پس این موفقیت نیست که بگوییم این آقا در کمیته امداد تعدادی شغل ایجاد کرده است، تازه در حالی که آن شغل‌ها پایدار هم نبوده است. اگر امروز وزیر کار با ابداع فکر و کمک نخبگان کشور روی به برنامه‌ریزی بیاورد و فکر‌هایی اساسی برای اشتغال‌زایی کند، می‌توان تاثیرگذاری مثبت آن را در آینده دید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید